W czasie spotkania w zakładzie sodowym w Stassfurcie zaprezentowano zmodernizowany system produkcji wysokiej jakości sody oczyszczonej, dostępnej pod marką Sobic. Produkt wykorzystywany jest głównie w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym, paszowym oraz w produkcji detergentów. Instalacja do produkcji specjalistycznej sody powstała w 2019 roku, a wartość tej inwestycji wyniosła ok 35 milionów euro. W 2021 roku soda oczyszczona uzyskała certyfikat GMP i osiągnęła zgodność z Faramkopeą, czyli Kodeksem Aptecznym.
– Działalność Qemetica w Stassfurcie jest strategicznie istotna dla ekspansji międzynarodowej naszej Grupy. Jesteśmy dumni, że możemy współtworzyć i wzmacniać potencjał historycznego Salzlandu. Produkty wytwarzane tutaj odgrywają ważną rolę we wspieraniu lokalnej gospodarki i różnych gałęzi przemysłu nie tylko w regionie, ale także w całych Niemczech i dalej w Europie. Fakt, że w ostatnich latach duża część wszystkich inwestycji Grupy została zrealizowana właśnie tu, podkreśla także nasze zaangażowanie w rozwój gospodarczy regionu – mówił w czasie wizyty Kamil Majczak, Prezes Zarządu Qemetica S.A.
W 2024 roku Qemetica zainwestuje dodatkowe 25 mln euro w rozwój fabryki sody w Stassfurcie, w tym blisko 9 mln euro na projekty mające na celu zmniejszenie oddziaływania wpływu zakładu produkcji sody na środowisko naturalne. Ogółem, na przestrzeni ostatnich lat stopień reinwestycji zysków spółki Qemetica Soda Deutschland wyniósł 85 proc.
- Grupa Qemetica działalnością swoich spółek w Stassfurcie pisze historię sukcesu. Chciałbym serdecznie podziękować za zaangażowanie jednej z wiodących w Europie firm z branży sodowo-solnej. To wyjątkowy przykład atrakcyjności Saksonii-Anhalt – podkreślił Reiner Haseloff, Premier landu.
Przy okazji wizyty w Stassfurcie, premier Saksonii-Anhalt odwiedził również otwartą w 2021 roku nowoczesną warzelnię soli Qemetica. Ta największa w historii Grupy inwestycja o wartości ponad 700 mln złotych zwiększy moce produkcyjne Grupy do ok. 1 mln ton soli warzonej rocznie.
Obok zakładów sodowych i solnych w Stassfurcie działa jeszcze spółka Qemetica Energy Deutschland, która wspiera fabrykę sody produkując energię niezbędną do procesu produkcji. Dodatkowo w leżącej obok instalacji termicznego przekształcania odpadów (ITPO) powstaje ok. 30 proc. energii cieplnej niezbędnej do produkcji sody. Ciepło z instalacji trafia do okolicznych mieszkańców. Podobna instalacja ma powstać w Inowrocławiu na Kujawach w sąsiedztwie największego zakładu produkcyjnego Grupy - Qemetica Soda Polska.
Segment sodowy i solny Qemetica to dwa z sześciu podstawowych biznesów Grupy Qemetica. Ich rozwój umożliwia funkcjonowanie w sumie czterech zakładów produkcyjnych w Europie – w Polsce (w Janikowie i Inowrocławiu) oraz w Niemczech (w Stassfurcie). Zatrudniając ponad dwa tysiące pracowników tylko w tych dwóch krajach (w całej Grupie w Europie – w sumie ponad trzy tysiące), Qemetica jest jednym z największych i najbardziej znaczących pracodawców na lokalnych rynkach i wspomaga lokalny rozwój gospodarczy.