28 listopada grupa mieszkańców Inowrocławia i podinowrocławskich miejscowości odwiedziła niemieckie miasto Großräschen, gdzie działa zakład termicznego przetwarzania odpadów firmy EEW Energy form Waste. W Großräschen przez ponad 100 lat wydobywano węgiel brunatny. Obecnie w miejscowości funkcjonuje instalacja, która jest w stanie produkować 150 000 megawatogodzin energii elektrycznej, pokrywająca zapotrzebowanie na prąd ok. 47 000 gospodarstw domowych. Dodatkowo dzielnica Freienhufen jest zaopatrywana w pochodzące z termicznego przetwarzania odpadów ciepło systemowe. Rocznie w zakładzie przetwarza się około 260 000 ton odpadów i paliw alternatywnych – odpadów o wysokiej wartości opałowej, pochodzących z działalności gospodarczej oraz przemysłowej. Przedstawiciele firmy EEW Energy from Waste podkreślili, że obecnie do instalacji trafia aż 50 tys. ton odpadów z Polski.
– Instalacje termicznego przetwarzania odpadów są elektrowniami szczególnego rodzaju o bardzo wysokiej wydajności. Muszą w nich być przestrzegane rygorystyczne normy ograniczania emisji, jak również najwyższe wymagania techniczne, które są systematycznie kontrolowane i optymalizowane. Organizując wizytę mieszkańców Inowrocławia i okolicznych miejscowości chcieliśmy pokazać, jak działa tego rodzaju obiekt i w jaki sposób troszczymy się o bezpieczeństwo produkcji energii elektrycznej i ciepła oraz minimalizujemy wpływ zakładu na otoczenie – podkreśla Frank Paasche, prezes zarządu EEW Energy from Waste Polska.
Uczestnicy wyjazdu do Niemiec mogli zapoznać się z całym procesem technologicznym od momentu wyładunku odpadów do specjalnego bunkra, aż do spalenia w kotle, pozwalającym generować energię elektryczną i ciepło. Podczas wizyty pracownicy zakładu odpowiadali na pytania oraz wyjaśniali specyfikę funkcjonowania instalacji, działania jakie są podejmowane w kontekście ochrony środowiska.
Zakład w Großräschen jest jednym z 17 tego rodzaju obiektów, którymi zarządza EEW Energy from Waste w Niemczech, Luksemburgu i w Holandii. Łącznie instalacje dysponują energetyczną przepustowością przetwarzania około 5 000 000 ton odpadów rocznie. Dzięki temu na potrzeby centralnego ogrzewania wytwarzane jest około 2 200 000 megawatogodzin energii elektrycznej, jak również 3 350 000 megawatogodzin pary technologicznej i około 1 100 000 megawatogodzin ciepła. Ilość energii elektrycznej produkowanej tylko przez EEW odpowiada zapotrzebowaniu 700 000 gospodarstw domowych.
– Cieszy nas tak duże zainteresowanie przedstawicieli lokalnej społeczności gminy i miasta Inowrocław tematyką termicznego przetwarzania odpadów. Tego typu wizyty są najlepszą okazją do rozwiania wątpliwości, jakie można mieć w kontekście instalacji zasilanych odpadami. Udało się stworzyć dobre warunki do rzeczowej rozmowy. Bez emocji i uprzedzeń rozmawialiśmy o technologii, która z powodzeniem i jest bezpiecznie stosowana w większości Europy. Ten rodzaj komunikacji jest dla nas bardzo ważny, ze względu na realizację projektu Inowrocław Nowa Energia – instalacji, która zaspokoi jedną trzecią zapotrzebowania na energię zakładu Qemetica Soda Polska w Inowrocławiu – zaznacza Tomasz Molenda, prezes zarządu Qemetica Soda Polska.
Projekt Inowrocław Nowa Energia to inwestycja, która zakłada budowę instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych wraz z infrastrukturą towarzyszącą na terenie kompleksu Qemetica Soda Polska w Inowrocławiu. Inwestorzy planują, że budowa zakładu rozpocznie się w 2024 roku i potrwa około trzech lat. Obecnie trwa procedura administracja uzyskiwania Decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach określającej środowiskowe uwarunkowania realizacji przedsięwzięcia.