Warsztaty z psychologami i pedagogami dla uczniów oraz uczennic szkół średnich z umiejętności udzielania wsparcia osobom ze stanami depresyjnymi wśród rówieśników, nauka reakcji na ataki paniki i kampania informacyjna o metodach szukania pomocy w kryzysie zdrowia psychicznego – to tylko niektóre z aktywności prowadzonych przez grupę projektową “Inwestuję w Mental!”, której liderką jest Zuzanna Posała. Uczennica Szkoły w Chmurze z Kujaw jest uczestniczką Akademii Szkolnych Talentów od tego roku szkolnego.
Grupa pod przewodnictwem Zuzanny Posały bierze udział w ogólnopolskiej olimpiadzie “Zwolnieni z Teorii” - cyklicznym od ponad dziesięciu lat wydarzeniu dla szkół ponadpodstawowych. W jego ramach uczniowie i uczennice sami realizują projekty społeczne, stanowiących uzupełnienie edukacji szkolnej. Finał tegorocznej odsłony odbędzie się tej wiosny.
- Zauważyliśmy gigantyczny problem społeczny, a mianowicie pozostawianie na pastwę losu bliskich osób zmagających się z jakąś chorobą. Za pomocą naszych działań przeprowadzonych m.in. w szkołach, wychodzimy naprzeciw potrzebom osób w kryzysie lub ich bliskich, którzy często sami borykają się z poczuciem winy lub bezradności. Swoim rówieśnikom chciałabym powiedzieć: uczmy się, nabywajmy kompetencji, by umieć zareagować lub pomóc drugiej osobie i po prostu Inwestujmy w Mental, bo czy istnieje lepsza inwestycja? – mówi Zuzanna Posała, liderka projektu.
Grupa projektowa nie zapomina też o rodzicach dzieci oraz nastolatków i planuje webinary prowadzone przez psychoterapeutów dotyczące tego, jak rozpoznać u swojego dziecka alarmujące sygnały dotyczące kryzysu zdrowia psychicznego oraz wzmacniające świadomość roli rodziny w trakcie terapii osoby chorej.
Ekipa daje znać w social mediach o postępach w realizacji projektu, na bieżąco informując o efektach swoich inicjatyw. Działania grupy można podpatrywać w sieci pod oznaczeniem @inwestujewmental.
Akademia Szkolnych Talentów to wieloletni program zindywidualizowanego wsparcia i mentoringu edukacyjnego dla dzieci pracowników przedsiębiorstw należących do holdingu Kulczyk Investments (w tym Grupy CIECH), zainicjowany przez Sebastiana Kulczyka. Aktywności w ramach AST są dostosowane do planów i potrzeb rozwojowych programem zajęć edukacyjnych, przygotowującym podopiecznych do zdania matury i podjęcia studiów na najlepszych uczelniach w Polsce oraz zagranicą. Plan nauki, wsparcie w przygotowaniu do olimpiad przedmiotowych, pomoc w rozpoznaniu procesów aplikacyjnych na wybrane uczelnie zapewnia Fundacja Nativated, dbająca o zwiększanie kapitału społecznego wśród młodzieży, współpracując z profesjonalnymi nauczycielami i nauczycielkami, a także studentami i studentkami czołowych polskich oraz zagranicznych uczelni. Więcej na temat AST: www.akademiaszkolnychtalentow.pl.