Akademia Szkolnych Talentów to bezpłatny program mentoringu edukacyjnego dla dzieci pracowników i pracowniczek polskich przedsiębiorstw należących do holdingu Kulczyk Investments. Pierwszy nabór do programu został przeprowadzony wśród dzieci pracowników i pracowniczek Grupy Qemetica, a w kolejnych latach do programu dołączały kolejne spółki: Autostrada Wielkopolska S.A., Autostrada Eksploatacja S.A. oraz KI One. Program funkcjonuje od 2018 roku, a ukończyło go już dwunastu podopiecznych. Wielu z nich obecnie studiuje na prestiżowych uczelniach, m.in. na ETH w Zurychu, University of Amsterdam czy University of Southampton. Idea programu jest prosta: pomagać młodym ludziom realizować edukacyjne cele, wspierać w realizacji pasji i marzeń o studiach na najlepszych uczelniach. Program realizuje Fundacja Nativated, dbająca o zwiększanie kapitału społecznego wśród młodzieży.
Akademia wyróżnia się spersonalizowanym podejściem: każdy z uczestników korzysta z indywidualnie przygotowanej ścieżki dydaktycznej, zgodnie z jego zainteresowaniami, talentami oraz planami edukacyjnymi. Zajęcia w ramach Akademii prowadzone są przez profesjonalnych nauczycieli i nauczycielki, a także studentów i studentki czołowych polskich oraz zagranicznych uczelni. Pomagają oni młodzieży w przygotowaniach do olimpiad tematycznych, oferują kompleksowe przygotowanie do egzaminu maturalnego oraz pomoc w procesie aplikacji na wymarzone uczelnie.
- Oferujemy naszej młodzieży to, co w życiu najcenniejsze, czyli życzliwość, fachową wiedzę i doświadczenie innych – podkreśla Sebastian Kulczyk.
Wsparcie podopiecznych nie kończy się jednak wraz z ukończeniem Akademii – absolwenci i absolwentki programu mogą skorzystać z pomocy także na kolejnych etapach swojej ścieżki edukacyjnej, m.in. w postaci otrzymanych stypendiów naukowych na czas trwania studiów.
- To już pięć lat działalności Akademii! Udało nam się zbudować silną społeczność, skupiającą młodych ludzi z pasją i pomysłami. Naszym celem jest zapewnienie podopiecznym odpowiedniego środowiska, w którym mogą rozwinąć skrzydła i maksymalnie wykorzystywać swój potencjał. Osoby objęte programem otrzymują spersonalizowane, dostosowane do indywidualnych potrzeb plany rozwojowe oraz uczestniczą w systematycznych spotkaniach ze specjalistami i specjalistkami, realizowanych wirtualnie za pomocą naszych autorskich rozwiązań technologicznych – mówi Michał Tarnowski, Prezes Zarządu Fundacji Nativated.
W ubiegłym roku szkolnym, w ramach Akademii Szkolnych Talentów, odbyło się 2130 godzin zajęć lekcyjnych, w których uczestniczyło siedemnaścioro utalentowanych uczniów i uczennic. Tegoroczni absolwenci Akademii świetnie zdali maturę, a następnie skupili się na procesie rekrutacyjnym na swoje wymarzone studia. W efekcie zdobyli oni indeksy takich uczelni jak m.in. Politechnika Turyńska, Warszawski Uniwersytet Medyczny czy Akademia Górniczo-Hutnicza.
Jedna z absolwentek, Liliana Jęziorska pochodząca z Janikowa (miejsca, gdzie znajduje się zakład produkcyjny Qemetica Soda Polska), jest obecnie doktorantką w dziedzinie nanobiotechnologii na University of Southampton.
– Dzięki Akademii mogłam osiągnąć to, co wydawało mi się wcześniej niemożliwe. Otrzymałam fantastyczne wsparcie w liceum, które było dopasowane na miarę moich naukowych możliwości i pozwoliło mi zawalczyć o moje marzenie, którym był doktorat – mówi Liliana.
Liliana jest jedną z dwóch dotychczasowych stypendystek Sebastiana Kulczyka, który w ten sposób wspomaga największe talenty Akademii. Drugim jest Radek Dawidowski, student ekonomii Uniwersytetu Amsterdamskiego. Oprócz tych dwojga, jeden z absolwentów studiuje. na ETH w Zurychu – najlepszej politechnice w Europie i trzeciej najlepszej uczelni technicznej na świecie. Sukcesy podopiecznych Akademii Szkolnych Talentów już teraz stają się ogólnopolską wizytówką programu, którzy dzięki niemu mają szanse nie tylko zgłębiać wiedzę z interesujących ich dziedzin, ale także realizować pasje i spełniać marzenia.
Więcej informacji znajduje się na stronie www.akademiaszkolnychtalentow.pl.